آشنایی با تاریخچه مد و فشن

تاریخچه مد و فشن در جهان                                                            

اگرچه برای اولین بار خانه طراحی لباس( که امروزه با عنوان مزون شناخته میشود ) در شهر پاریس فرانسه به صورت رسمی افتتاح شد اما نمی‌توان گفت که شروع مد و فشن از زمان افتتاح این خانه ( مزون ) بوده است چرا که قبل از آن نیز افراد ناشناخته زیادی بودند که ایده‌های خود را پیاده می‌کردند و به مشتریان خود ارائه می‌کردند.

بعد از افتتاح خانه‌های مد ( مزون )  افراد طراح و هنرمند این فرصت را پیدا کردند که هنر خودشان  را در طراحی لباس بیشتر به معرض نمایش بگذارند و فروش بیشتری داشته باشند.

شروع قرن ۲۰ تا دهه ۱۹۴۰

در آغاز قرن ۲۰ می‌توان گفت مرکز مد و فشن در جهان شهر پاریس بود و تمام طراحان از سراسر دنیا نمونه طراحی های خود را به این کشور می‌فرستادند و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی داشته باشند.

مجلات مد در این سال‌ها شروع به چاپ عکس‌های مختلف از طراحی لباس کردند و بواسطه فعالیت در عرصه مد و فشن توانستند در سراسر دنیا فروش خوبی داشته باشند.

اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ صنعت مد بسیار گسترده شد و صنعتی شدن زندگی تأثیر زیادی در این گستردگی داشت. مزون  REDFERN اولین خانه مدی بود که توانست از مردم سفارشطراحی و دوخت لباس  قبول کند.

پیراهن‌های زیبا و انواع کلاه‌ها در این سال‌ها بیشتر مورداستفاده قرار گرفتند.

در دهه ۱۹۱۰ استفاده از مد انعطاف بیشتری پیدا کرد و شهر پاریس برای اولین بار مد را به تمام جامعه ترویج داد.

شلوارهای تنگ ، کلاه و رنگ‌های شاد در این دوره بیشتر استفاده شد.

پاِول پویرت  برای اولین بار لباسی طراحی کرد که فرد به‌تنهایی و بدون کمک دیگران می‌توانست بپوشد. هنر دکو ( ART DECO  دچار انقلاب شد و به تمام کشورها رسید و پارچه‌های توری به همراه کلاه‌های نمدین و بی لبه به مد روز تبدیل شدند.

شوی لباس زنانه برای اولین بار در این دوره راه‌اندازی شد.

دهه ۱۹۲۰ را می‌توان نقطه عطفی در تاریخچه مد و فشن دانست چراکه در فاصله بین دو جنگ جهانی اتفاق افتاد و دوران طلایی مد فرانسه بود.

لباس‌هایی که شبیه به لباس هنرپیشگان بودند در این دوره وارد بازار شدند.

کلاه پوش‌های پف‌ کرده جایگزین چترهای کوتاه شدند.

لباس زنان به لباس مردان شباهت پیدا کرد. پوشش مردان از حالت رسمی به غیررسمی و راحت تغیر پیدا کرد و همه اقشار جامعه مانند جوانان لباس می‌پوشیدند. پیراهن کوتاه، شلوار کوتاه  ( گلف )  بسیار استفاده می‌شدند.

در دهه ۱۹۳۰ بیشتر طراحان در خدمت لباس‌های زنانه بودند و بیشتر بر روی آن مانور دادند و تنوع زیادی در لباس‌ها زنان ایجاد شد و مد و فشن باعث شد زنان شروع به لاغرتر کردن خود بکنند تا مطابق با مد روز پیش بروند.

بعد از جنگ پاریس مرکز جهانی مد شد و تمامی مدهای جدید از این شهر به سراسر دنیا منتقل می‌شد.

طراحی لباس در دهه ۱۹۴۰ از پاریس تا نیویورک گسترش پیدا کرد. همچنین در آلمان نیز طراحی و مد شروع به گسترش کرد. لباس‌های مردان در این دوره ساده‌تر و شکیل‌تر نسبت به دوره‌های قبل بود. لباس‌های ورزشی در این دوره به دنیا شناسانده شدند. همچنین طراحی لباس زنانه به صورت مخصوص با برند مارک CHRISTIAN DIOR در این دوره شروع شد.

 

 

دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰

با بهبود شرایط اقتصادی جوامع دنیای مد و فشن نیز پیشرفت کرد و زنان توانستند در جامعه نقش‌های مهم داشته باشند.

در دهه ۱۹۶۰ ایتالیا تبدیل به مرکز دنیای مد و فشن شد و یک انقلاب در دنیای مد اتفاق افتاد و لباس‌ها شبیه به لباس‌های دخترانه بچگانه شدند و آزادی بیشتری به فرد می‌دادند.

رواج شلوارهای جین و چسبان در این دوره اتفاق افتاد. در دهه ۱۹۷۰ سلیقه‌های شخصی حرف اول را در دنیای مد و فشن می‌زدند و هر کس مطابق سلیقه خود لباس می‌پوشید.

نمایش لباس مردانه بر تن مانکن‌ها در این دوره اتفاق افتاد و باعث همه‌گیر شدن استفاده از لباس‌های راحت و سلیقه‌ای شد.

 

 

دهه ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰

مد از دهه ۱۹۸۰ تقریباً به شکوه نهایی خود رسید و دنیای مد و فشن رونق بسیار زیادی گرفت. شوهای لباس به ‌کرات برگزار می‌شد و تبلیغات  زیادی برای آن انجام می‌شد.

دهه ۱۹۹۰ تقریباً مد برگرفته از لباس بردگان و غلام‌ها بود و تقریباً لباس و مد به یک ثبات استاندارد رسید.محصولات خود را به تمام جهان نشان دهند و تقریباً هر آنچه مد روز بود در کمتر از یک ماه به سراسر دنیا می‌رسید.

در مطلب بعدی به بررسی تاریخچه مد و فشن در ایران میپردازیم.