ماریا گراتزیا کیوری، طراح ارشد دیور همیشه از زنان قدرتمند الهام می گرفته است؛ این بار هنرمندی با نام لی میلر( دختر ایتالیایی که برای پیشرفت در عکاسی به فرانسه سفر کرد و داستان زندگی اش
شبیه به ماریا است) ، عکسی از دورا مار و نقاشی از ژاکلین لامبا که زنان را در برکه نشان می دهد، الهام بخش این کالکشن بودند. حس جاری و روان بودن پارچه ی لباس های این کالکشن تأثیر گرفته از این آثار است.

 

 

کارگردانی این فیلم کوتاه را متیو گرونه به عهده داشت و همکاری این دو هنرمند فضایی سورئال، فانتزی و شاعرانه با ادای دینی به شهر روم، زادگاه ماریا برای فیلم ایجاد کرد. پریان دریایی، حوریان، مجسمه درون طبیعت و موجودات افسانه ای از المان های شاعرانه ای هستند که در فیلم افسانه ی دیور دیده می شوند.

منابع الهام بسیاری برای این فیلم وجود داشتند؛ از جمله افسانه های روم باستان چون دگردیسی اثر اووید، امپراطور ها، اسطوره ها و سبک سورئالیسم. جنبش سورئالیسم در دهه ی ۲۰ میلادی شکل گرفت و کریستین دیور، بناینگذار برند دیور، از هنرمندان این جنبش مانند آندره برتون حمایت می کرد.

لباس های ارائه شده در ابعاد کوچک و برتن مانکن های عروسکی (fashion dolls) هستند؛ یعنی همانگونه که در آغاز اوت کوتور، سال های بعد از جنگ جهانی دوم به مردم ارائه می شدند. پس از جنگ و در دوران بحران اقتصادی و اجتماعی، برخی طراحان مثل کریستوبال بالنسیاگا تصمیم به احیای هنر کوتور فرانسوی گرفتند. در نتیجه نمایشگاه تئاتر مد در سرتاسر اروپا برگزار شد. در این مسیر به جنگ زدگان و فشن کمک می شد. این نمایشگاه راهی برای جذب مخاطب در دوران کمبود پارچه بود. اکنون ماریا در واکنش به دنیای امروز در شرایط سخت، یک خیال پردازی سورئالیستی با بازگشت به اصل و ریشه ی برند دیور انجام داده است.

یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در نمایش این کالکشن، دستیاران دوخت لباس هستند. ماریا با نشان دادن آن ها ادای احترامی به اصلی ترین قسمت خلق یک لباس اوت کوتور کرده است و ارزش کار آن ها را به نمایش گذاشته است.

در طول فیلم رنگ ها یادآور طبیعت شعله ور و آثاری از هنرمندانی چون لئونرا کرینگتون و دورتا تنینگ زینت بخش لباس های دیور هستند. ماریا می گوید: همیشه به جادو و تصاویر سورئال علاقه داشته است؛ این دو راهی برای بیرون کشیدن شک و تردید درمورد آینده هستند.

پارچه های استفاده شده در این کالکشن، پارچه های موجدار و پلیسه دار اند که اکثرا یادآور معماری و زیبایی شناسی باستانی می باشند. در تمام طول فیلم، از زمان انتخاب پارچه تا اندازه گیری و دوخت، بازگشتی شاعرانه به اصول اوت کوتور و ریشه ی برند دیور دارد.

منبع: https://www.vogue.com/fashion-shows/fall-2020-couture/christian-dior