زندگینامه بیژن پاکزاد

بیژن پاکزاد طراح ایرانی زاده ی تهران سال ۱۹۴۰ ( ۱۵ فروردین ۱۳۱۹) بود. کار بیژن در ایران با بوتیکی به نام پلنگ صورتی آغاز شد. پدرش او را برای تحطیل در رشته ی طراحی به موسسه های ایتالیا و سوییس فرستاد. در سال ۱۹۷۳ به آمریکا مهاجرت کرد و بوتیک خود را با نام خودش در بورلی هیلز در سال ۱۹۷۶ تاسیس کرد که تا به امروز به عنوان گران ترین فروشگاه جهان شناخته شده است.

در میان مشتریان او رییس جمهوران آمریکا از جمله جورج بوش و پسرش، باراک اوباما و بیل کلینتون، سیاستمداران از جمله تونی بلیر و ولادمیر پوتین بودند. وی همچنین برای طراحان برتر جهان چون اسکار دلا رنتا، تام فورد، جورجیو آرمانی و بازیگران مشهور مانند تام کروز، انتونی هاپکینز و فوتبالیست هایی از جمله میک مک کارتی و لیام بردی لباس طراحی می کرد.

عطر های زنانه و مردانه بیژن بخاطر طرح شیشه های مدورشان متمایز و معروف شدند. وقتی شیشه نیمه پر است، عطر در دو محفظه ی جدا گانه داخل شیشه می ریزد به طوری که انگار قانون جاذبه را زیر پا گذاشته است.

درآمد بیزینس عطر، لباس و جواهرات بیژن تا سال ۲۰۰۱ به نقل از لس آنجلس تایمز ۳ میلیارد دلار در کل دنیا اعلام شد.

وی بر اثر سکته مغزی در ۱۶ آوریل سال ۲۰۱۱ در ۷۱ سالگی درگذشت. در مراسم او سلبریتی ها و خوانندگان ایرانی و آمریکایی، تمام مشتریانش و شهردار بورلی هیلز حضور داشتند. فروشگاه او در سال ۲۰۱۶ به شرکت LVMH به قیمت ۱۲۲ میلیون دلار فروخته شد.

بیژن پاکزاد، طراح لباس ایرانی